utorok, 30 november 2021 20:06

Nestratím sa na Slovensku Doporučený

Napísal(a)  PaedDr. F. Ondrišák
Nestratím sa na Slovensku Nestratím sa na Slovensku

16-17 roční tínedžeri, teda naši druháci, fičia na mobiloch, sociálnych sieťach, Netflixe, ... . Myslím si, že televíziu veľmi nepozerajú a už vôbec nie zábavné programy Milujem Slovensko/ Szeretlek Magyarország. Ale my, ich vyučujúci, sme ešte zo starej školy, v piatok večer si resetujeme hlavy pred televízorom, a tak sme pre nich do školskej súťaže Nestratím sa na Slovensku pripravili súťaže inšpirované práve vyššie spomínanými televíznymi programami.

Nestratím sa na Slovensku je konverzačná súťaž určená pre žiakov 2. ročníka maďarských tried s cieľom, aby si vyskúšali svoje konverzačné zručnosti zo slovenčiny, obohatili si slovnú zásobu a vôbec, zdokonalili svoje vedomosti zo slovenského jazyka hravou a zábavnou formou. Verím, že sa to podarilo.
Prvou súťažou bol „telefón“. Bolo naozaj zábavné počuť, čo zostalo z krátkeho textu, ktorý si najprv vypočul kapitán, posunul ho druhému, ten tretiemu  a ten štvrtému členovi družstva.
Nasledovali „kartičky“. Kapitán vysvetľoval 10 pojmov z oblastí ako doprava, cestovanie, nákupy, stravovanie a jeho tím musel v časovom limite zistiť, o čom to rozpráva... Z iných desiatich slov zasa muselo družstvo spoločne vytvoriť aspoň čiastočne zmysluplný príbeh.
„Slepá mapa“ síce nebola, ale cestovanie áno. Súťažiaci bicyklovali z Komáromu cez Vágfűzes, Gútu, Ekel, atď., atď. až kdesi do Bősu a potom, samozrejme pomocou mapy, museli vysvetliť  fiktívnemu okoloidúcemu odkiaľsi zo Žiliny, cez ktoré dediny to vlastne išli.

Poslednou súťažou bolo „spoznaj sestru svojho kapitána“, keď členovia družstva museli v časovom limite zistiť a interpretovať čo najviac informácií o... – no predsa o kapitánovej sestre.
Potom už bolo treba len zrátať body a vyhlásiť výsledky. Na prvom mieste skončilo družstvo 2.G v zložení Hajdú Máté, Horváth Bálint, Markovics Viktor a Mitaš Ján. Na druhom a treťom mieste skončili 2.D a 2.C.

Blahoželáme!
« Január 2022 »