streda, 01 september 2021 09:35

Program vytvorený Priemyslovákom z Komárna ovláda elektronický kostolný zvon v Bazilike svätého Ondreja

Napísal(a)  Boglárka Petheő

Nie prvýkrát sa stáva, že žiak Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej v Komárne je priamo zapojený do zatraktívnenia mesta Komárna: husár z veže radnice trúbiaci Pochod generála Klapku je tiež dielom bývalého žiaka našej školy.

Dr. Attila Skuta, podľa myšlienky pána inžiniera Lászlóa Stubendeka, skomponoval elektronickú verziu katolíckych cirkevných piesní s využitím hlasové orgánu kostolného zvonu. Takto vzniknuté zvukové súbory sú každý deň od 9-tej až do večerných hodín prehrávané z veže Baziliky svätého Ondreja v hodinovom slede, okrem poludnia a 15-tej hodiny, kedy zaznie samotný zvon. Ovládací program časovaného prehrávania vytvoril žiak z triedy I.F našej školy, Dávid Barič. V práci mu pomáhal učiteľ Ing. Štefan Bucz. Vyvinutý systém na báze webovej stránky umožňuje aj vzdialené ovládanie nastavenia optimálnej hlasitosti zvonu v skúšobnej prevádzke, takisto aj priradenie skomponovanej piesne danému dátumu a času, pohodlne, trebárs aj po sediačky na lavici pred kostolom.

Toto nie je Dávidov prvý projekt, ktorý realizoval. V jeho rodnej dedine Nána sa používal ním vytvorený registračný systém počas intenzívneho testovacieho obdobia posledných mesiacov. Ako talentovaný a cieľavedomý programátor sa zapája aj do činnosti krúžku programovania na škole, a je pravdepodobné, že pod jeho rukami sa zrodia ďalšie inovatívne riešenia.

« Jún 2022 »