štvrtok, 01 júl 2021 23:40

Radi staviame zaujímavé elektronické obvody

Napísal(a)  Peter Kálosi, Oto Nagy, Štefan Bucz
Radi staviame zaujímavé elektronické obvody Radi staviame zaujímavé elektronické obvody

bolo heslom 19 žiakov 2. ročníka tried odboru Elektrotechnika, ktorí sa v tomto školskom roku prihlásili na Konštrukčnú súťaž spojenú s návrhom dosky plošného spoja (DPS). Toto tradičné podujatie sa konalo v dňoch 17. a 18. júna 2021 v elektrotechnických laboratóriách našej školy.

Na úvodnom stretnutí dňa 17. júna žiaci získali základné informácie o priebehu a pravidlách súťaže. Dozvedeli sa, že v tomto roku ich cieľom bude zostaviť funkčný elektronický obvod s názvom Optosiréna, ktorej súčasťou má byť reproduktor vydávajúci intenzívny akustický tón pripomínajúci mňaukajúcu mačku. Výška tónu „mačky" bude závislá od intenzity okolitého svetla. Tónový generátor bude tvorený nízkofrekvenčným oscilátorom RC. Hlavný organizátor súťaže, pán inžinier Peter Kálosi predviedol činnosť prototypu obvodu, ktorý hneď získal obľubu prítomných žiakov.

Prototyp súťažného elektronického obvodu:

Každý súťažiaci dostal dve úlohy:
  1. Dňa 17. júna medzi 13:00 a 15:00 realizovať počítačový návrh rozmiestnenia súčiastok a zapojenia obvodu vo vývojom softvéri Eagle alebo KiCad podľa vlastného výberu.
  2. Dňa 18. júna medzi 8:00 a 12:00 vytvoriť elektronický obvod na univerzálnej DPS, t.j. súčiastky obvodu na doske zapojiť a oživiť, podľa včerajšieho návrhu.

Pri počítačovom návrhu žiaci dostali k dispozícii všetky elektronické súčiastky, aby mohli pracovať s ich reálnymi rozmermi a tvarmi. Žiaci museli súčiastky vhodne rozmiestniť na ohraničenú plochu s maximálnymi rozmermi 80 mm x 37 mm so samostatnými dvomi vývodmi na napájanie obvodu (9 V DC) a dvomi vývodmi na miniatúrny reproduktor. Pri tejto činnosti plne využili skúsenosti z predmetu Elektrotechnické kreslenie.

Vôňu spájkovacej kolofónie zmiešanú s potom z teplého slnečného dňa, ale aj výkriky vzájomného povzbudzovania bolo cítiť a počuť v priestoroch elektrotechnických laboratórií 407 a 30, kam boli účastníci zadelení pri realizácii súťažného obvodu. Žiaci počas štyroch hodín jeho tvorby v plnej miere využili teoretické znalosti z predmetov Elektrotechnika, Elektronika, skúsenosti z hodín Praxe i nadobudnuté zručnosti. Prvovýrobcovi sa svoje prvé zapojenie rozchodiť zväčša nepodarí, ale za pomoci meracích prístrojov a diagnostiky funkčných podružných častí sa zvyčajne nájde prípadný opačne zapojený tranzistor alebo studený spoj na doske.

Sme radi, že žiaci pracovali s nadšením do poslednej sekundy súťaže. Skupine študentov sa podarilo obvod zostaviť a spojazdniť naplno, druhej skupine sa podarilo naštartovať tónový generátor bez možnosti regulácie výšky jeho tónu, niekomu sa obvod nepodarilo oživiť, ale bojoval až do konca. Trojčlenná porota zložená z organizátorov súťaže: Ing. Peter Kálosi, Ing. Oto Nagy a Ing. Štefan Bucz vyhodnotili vyhotovené návrhy a realizované obvody. Za funkčnosť bolo možné získať max. 60 bodov, za rozmiestnenie súčiastok max. 20 bodov, za čistotu DPS a kvalitu spájkovania po max. 10 bodov, spolu max. 100 bodov.

Prvé miesto získal žiak Ákos Magyarics z triedy 2.G s bodovým ziskom 95 bodov, ktorý nezaostával s návrhom a spájkovaním ani napriek poranenej ruke.

Druhé miesto získal žiak Szilárd Fekete z triedy 2.K s bodovým ziskom 94 bodov.

Tretie miesto získal žiak Dániel Jenčo z triedy 2.G s bodovým ziskom 93 bodov.

Každému súťažiacemu ako aj víťaznej trojici srdečne blahoželáme a želáme mnoho podobných úspechov.

Účastníci vo víre posledného mesiaca pred prázdninami si dobre zasúťažili a týmto podujatím si spestrili letné vyučovacie dni. Získali cenné skúsenosti, ktoré môžu uplatniť pri návrhu a stavbe ďalších, zložitejších obvodov, napr. v súťaži Zenit v elektronike v treťom ročníku. Uvedomili si, že spolu s usmerneniami a radami učiteľov je to cesta k tomu, aby boli v elektrotechnických disciplínach úspešní, aby im študovaný odbor priniesol nielen úspechy, ale aj radosť z dobre vykonanej práce.

« Október 2021 »