štvrtok, 21 október 2021 20:39

Stužková trochu inak... alebo po pandemicky Doporučený

Napísal(a)  Mgr. Eva Kossárová
Stužková trochu inak... alebo po pandemicky Stužková trochu inak... alebo po pandemicky

Každá škola má svoj zaužívaný rytmus, do ktorého patria tradičné podujatia, tvoriace jeho organickú súčasť. Doň neblaho zasiahla pandémia a už vyše poldruha roka ho ovplyvňuje a podmieňuje množstvom opatrení. No do života mladého človeka bytostne patria okamihy, na ktoré bude môcť s láskou i s humorom spomínať i po rokoch. A keďže človek je tvor prispôsobivý, snažili sme sa my, triedni učitelia štvrtého ročníka, „našim deťom“ aspoň v medziach platných opatrení a za prísnych podmienok umožniť, aby takúto chvíľu zažili, aby sa mohli cítiť medzi tými ostatnými trošku výnimočnými.

Od začiatku školského roku, lepšie povediac od konca toho minulého sme sa pripravovali na tento ich deň. Neodmysliteľne k tomu patril výber pohárov, oznámení a na tesnom začiatku aktuálneho školského roku fotenie sa na oznámenia a na neskoršie tablo, či hľadanie riešenia, ako by to mohlo v medziach platných opatrení a zaradenia okresov do Covid-semaforu prebehnúť. A napokon sme dospeli k záveru, že si ich uctíme tradičným odovzdávaním stužiek v trochu netradičnom prevedení a v netradičnom termíne. Pripravili sme si plán A a v prípade, že nám počasie tento plán neodobrí, sme mali v zálohe i riešenie B. Nadišiel piatok, 1. október 2021, keď sa päť tried končiaceho ročníka zoradilo na školskom dvore za účasti učiteľského zboru a kameramanov v snahe zachytiť čaro chvíle aj pre príbuzných, rodičov, keď už si ten moment nemohli vychutnať spolu so svojimi ratolesťami. Nervozita stúpala, veď 127 našich štvrtákov sa ocitlo v tejto tradičnej situácii po prvý raz. Po úvodnej študentskej hymne a básni v podaní našich štvrtákov, Tamása Christophera Gogaladzeho a Anity Matušekovej, moderátorka privítala prítomných a predstavila všetkých triednych učiteľov (boli nimi: Ing. Tivadar Kányai, Ing. Izabela Németh, Ing. Oto Nagy, Mgr. Csaba Sülei, Mgr. Eva Kossárová), ako aj vedenie školy. Hrdí triedni dostali svoje zaslúžené šerpy a kytice a pán riaditeľ, Ing. Ján Vetter, i priestor povedať svojim študentom niečo, čo si v batôžku môžu poniesť ďalšie roky. Vyzdvihol význam toho, aby nikdy nezabudli popri chvíľach radosti na veci dôležité, aby si vážili svojich rodičov a vďaku im preukázali každým spoločne stráveným okamihom. Následne pripol zelenú stužku nádeje na hruď predsedom tried a dal pokyn triednym, aby ďalšie stužky odovzdali oni. Každá z tried si vymyslela spôsob, ako gratuláciu v dnešných podmienkach prijať, jedni ťapnutím, iní ťuknutím lakťov, ďalší ťuknutím hánkov. A ani študenti nám nezostali nič dlžní, zaspomínali si v príhovoroch na svoje 3 roky strávené jednak v školskom, jednak v online priestore. Vyjadrili poďakovanie svojim rodičom, pedagógom za ich trpezlivosť, za získané poznatky a za doterajšiu oporu, čo smerom k učiteľom vyjadrili i vo forme kvetov. Na záver po tónoch Gaudeamu sa všetci štvrtáci vedení svojimi triednymi učiteľmi vybrali v sprievode do budovy školy, kde si dvere tried ozdobili stuhami. Tradícia tak môže síce vďaka netradičnej verzii pokračovať ďalej. Myslím si, že môžeme povedať, že hoci nešlo o večernú udalosť, ako tomu býva obvykle, predsa mala aj stužková v tomto prevedení svoje čaro, ktoré umocnili niektoré triedy aj v podobe štrngnutia si šampanským či iným mokom a tie triedy, ktoré si to včas za podpory rodičov vybavili, zakončili toto dopoludnie spoločným obedom v rôznych podnikoch v meste. A že prečo takto rýchlo a prečo vôbec? No azda preto, že to k životu mladých patrí, aby i oni dokázali v budúcnosti odovzdať kúsok z tejto tradície svojim deťom ďalej. Prečo sa to oplatí pre triednych? Aj ten stres, aj tie menšie spory opadnú hneď vo chvíli, keď sa vám tie deti, ktoré sú už vlastne dospelými, poďakujú spôsobom sebe vlastným, keď vám povedia, že sa slobodnejší, než sú teraz, necítili nikdy v živote predtým, pri žiadnom inom triednom učiteľovi. Tie slová stoja za to... Za každú slzu, za každý výčin, za každý hocako cennejší dar...

« December 2021 »