pondelok, 20 december 2021 20:54

Víťazom krajského kola súťaže ZENIT WebDeveloper sa stal náš žiak DÁVID BARIČ

Napísal(a)  Adriana Mezeiová, Štefan Bucz
Víťazom krajského kola súťaže ZENIT WebDeveloper sa stal náš žiak DÁVID BARIČ Víťazom krajského kola súťaže ZENIT WebDeveloper sa stal náš žiak DÁVID BARIČ

ZENIT neznamená iba najvyšší bod na oblohe nad rovinou vychádzajúceho Slnka, ale poskytuje aj možnosť objavenia a vývoja mladých talentov. Dávid Barič, žiak 2.F triedy, sa v jubilejnom, 70. školskom roku našej školy prihlásil do jednej z najnovších kategórií súťaže ZENIT v programovaní, do kategórie WebDeveloper. Ako víťaz školského kola postúpil do okresnej súťaže, v ktorej takisto dosiahol vynikajúci výsledok - získal prvé miesto.

Náš žiak Dávid, maximálne využijúc teoretické poznatky a nadobudnuté praktické skúsenosti, začal riešenie komplexnej úlohy krajského kola, ktoré sa konalo 24. novembra na on-line platforme. Náplňou 12-stranového zadania bolo vytvorenie webového portálu ZENIT BAZÁR v časovom limite štyri hodiny. V rámci riešenia súťažiaci museli analyzovať všetky úlohy zadania, navrhnúť a vytvoriť hlavnú stránku portálu s využitím predpísaných predlôh, farebných kombinácií, štýlov textových častí a obrázkov. Súčasťou riešenia mala byť možnosť vytvárania nových inzerátov užívateľom, realizovanie jeho registrácie, zobrazovanie cien, kontaktných údajov inzerujúceho a programovanie ďalších interaktívnych úloh podľa presne predpísanej špecifikácie.

Na riešenie súťažných úloh bola potrebná znalosť piatich programovacích jazykov: HTML na tvorbu obsahu webovej stránky, CSS na formátovanie jej dizajnu, nástroje JavaScript a PHP na implementáciu operácií na strane klienta a servera. Úspešné vytvorenie portálu, obsahu formulárov vytváraných na stránke a ukladania užívateľských údajov boli podmienené nevyhnutnou znalosťou aj prostriedku MySQL.

Dávidovu prípravu koordinovali učitelia Ing. Adriana Mezeiová a Ing. Štefan Bucz, PhD. Žiak ako víťaz okresného kola bude mať možnosť otestovať svoje zručnosti v tvorbe webových stránok aj v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční vo februári roku 2022.

Dávid Barič, náš študent druhého ročníka, sa popri učení intenzívne zapája nielen do krúžku programovania, ale aj do riešenia úloh z praktického života. Vďaka jeho práci sa vytvorilo ovládanie a časovanie elektronickej zvonkohry v Bazilike svätého Ondreja, ktorá od mája prehráva cirkevné piesne hlasom kostolného zvonu v hodinovom slede. Ovládací program zvonkohry je tiež webová stránka, hlasitosť a sled piesní sa dajú nastaviť aj smartfónom. Program je skonštruovaný tak, že od začiatku decembra prehráva zvonkové piesne patriace adventnému sviatočnému obdobiu.

Dávidovi k dosiahnutému prvému miestu srdečne blahoželáme a prajeme mu veľa podobných úspechov.

« August 2022 »