Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

2024 június 24. hétfő

A komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola harmadikos diákjainak külföldi szakmai gyakorlata

Szerző Boglárka Petheő



Az Erasmus+ projekt keretein belül a már lassan egy évtizede megvalósuló hagyományos külföldi szakmai gyakorlat az idén összesen 20 diákot juttatott el Budapestre, Kecskemétre, Brünnbe, Belgiumba és Portugáliába. Ennek a tapasztalatszerző programnak ennyire színes kínálata most először valósulhatott meg az iskola tanárainak alapos előkészítő munkájának köszönhetően.

“Az első napokban megismerkedtünk a Stöbich, Brandschutz s. r. o.-val, amely a munkahelyünkként szolgált. Itt lehetőségünk volt kipróbálni magunkat az adminisztratív munkában: osztályoztuk és archiváltuk a megrendeléseket, fájlokat mentettünk és dokumentumokat digitalizáltunk.  Az egyik napon alkalmunk nyílt megnézni egy termékbemutatót, amelyen a Stöbich termékének hőállóságát tesztelték. A hétvégén Prágába látogattunk el. Aznap volt a hoki világbajnokság döntője is és mindenki hokilázban égett. Estére az egész ország egy emberként örült a győzelemnek. A következő héten látogatást tettünk a helyi állatkertbe és a várba is.  A két hét nagyon hamar elrepült és már indultunk is haza. Rengeteg élménnyel és tapasztalattal lettünk gazdagabbak” – meséli Papp Panna, aki 2 diáktársával utazott Brünnbe.

Budapesten 3 diák a DMG MORI HEITEC Digital Kft. -nél dolgozott, ahol olyan szoftveres megoldásokkal ismerkedtek meg, amelyek a gyártás digitalizálását szolgálják. „ A két hetes szakmai feladatunk az volt, hogy megtervezzünk egy teljes termelési folyamatot a Node-RED online programozási felület felhasználásával” – számol be Pék Kristóf, az elektrotechnika szakos diákok egyike. A munka mellett megismerkedtek a magyar főváros gazdag történelmi és kulturális látványosságaival is. Kikapcsolódásképpen jártak moziban és szabadulószobában, meglátogatták az Illúziók Múzeumát és a Terror Házát is.

A kecskeméti négyfős gépész szakos csapat a Hetech Trend Kft.-nél vendégeskedett két héten keresztül. A cég gabonatárolók (fémsilók), szárítók és tisztítók tervezésével foglalkozik. „Nagy élmény volt élőben látni, hogy a tervezés és gyártási folyamatok hogyan valósulnak meg a cég által épített telephelyeken ”- mondja Szőcs Tamás. A diákok önálló feladatként elosztószekrényt építettek és tolózárat terveztek.

További négy gépész a belgiumi Temse városában a MULTI.engeneering gyakornoka volt két héten keresztül. A fiúk ottlétükkor megismerkedtek a hajógyártás alapjaival. Feladatuk egy ponton megtervezése volt, amelyhez a cég alkalmazottaitól, a mentoraiktól sok segítségek kaptak. Bár egy olyan szakterületbe nyertek betekintést, amellyel korábban nem volt tapasztalatuk, a tervezés folyamán használt tervezőszoftverek ismerte - hiszen ezek alapos megismerése az iskolai oktatás szerves része - sokat segített abban, hogy a feladatul kapott ponton megtervezését megvalósítsák. Szabadidős programok is színesítették az ott töltött időszakot: vacsorázni és fejszét dobálni is voltak mentoraikkal, kísérő tanáraikkal meglátogatták a gyémántmúzeumot és egy csokigyárat, valamint kirándultak Gentbe és Antwerpenbe is.

Nagy kaland volt iskolánk hat, elektrotechnika szakos diákja számára a portugáliai szakmai gyakorlat, hiszen csodás környezetben tölthettek el két hetet. Szállásuk Montijoban, egy portugál kisvárosban volt, ahonnan a csapat egyik fele Lisszabon külvárosi részébe, Sintraba, a Diusframi cégbe, a másik a montijoi székhelyű Greentekbe járt dolgozni. Szoftverfeltelepítéssel és fejlesztéssel, programozással, valamint használt számítógépek rebootolásával és tesztelésével foglalkoztak.” A portugál életérzés és munkahelyi hangulat merőben más, mint amit itthon tapasztalunk. Valószínűleg az éghajlati körülmények is nyugodtabbá teszik az embereket, jobban élvezik az életet ” -mesél benyomásairól Koczkás Levente. A fiúk tanáraikkal bebarangolták Lisszabont, jártak az óceánnál Caiscais-ban, Európa legnyugatibb pontján, és megkóstolták a hagyományos portugál ételeket is.

Az Erasmus+ program nyilvánvaló vonzereje abban rejlik, hogy a diákok támogatott formában tehetnek szert olyan tapasztalatra, amely nem csak a munka világában segít majd eligazodni nekik a jövőben, hanem az ott töltött két hét alatt belekóstoltnak olyan kultúrákba is, amely vonzóvá teheti számukra, hogy nyitottak legyenek a világra, bátrabban vágjanak bele az iskolában szerzett tudásuk alkalmazásába akár külföldön is.